Jak vybrat faxovou fólii?

Jak vybrat faxovou fólii?

Faxové folie (jinak také barvicí pásky nebo ribbon) zajišťují přenos inkoustu na podkladový materiál pomocí termotransferu. Proto často mluvíme o tzv. termotransferových fóliích. Při koupi máme na výběr hned několik druhů faxových fólií - voskové, pryskyřičné anebo kombinaci obojího.

 

Faxové folie vybírejte podle preferovaného výrobce:

 

 

 

Jak funguje termotransferová folie?

 

Faxy, tiskárny, ale i další potisková technika využívá k přenosu barvy termotransferový tisk (TTR). Z toho, co známe z běžného života, se jedná například o spotřební materiály, etikety anebo potisky na plastech. Teplo z válce v tiskárně (nebo faxu) rozpouští pigmentovou vrstvu na fólii a přenáší inkoust na podkladový materiál.

 

 

 

Kdy mám zvolit voskovou folii?

 

Voskové folie mají výhodu ve svém širokém použití. Jsou vhodné pro běžný, etiketový, ale například také potahový papír. Vynikají krásnou sytostí barvy a citlivostí.

 

 

Kdy mám zvolit pryskyřičnou folii?

 

Pryskyřičné pásky zpravidla volíme pro náročnější aplikace. Ideální jsou pro syntetické podklady (plasty, PE, PP). Obvykle jsou resistentní vůči vysokým teplotám, rozpouštědlům a přirozeně také proti rozmazání. Vždy ovšem záleží na účelu konkrétního pásku.

 

 

Kdy mám zvolit kombinovanou folii?

Pásky s kombinací pigmentu se vykazují silnou odolností vůči mechanickému oděru. Kvalita tisku je výjimečně vysoká. Často se používají na papír, ale také na hladké syntetické povrchy.

 

 

Dvě orientace návinu folie

 

Termotransferové pásky můžeme dostat ve dvou typech návinu - buďto z vnější, nebo z vnitřní strany. Vnitřní návin je označován IN, vnější OUT. Kupujete-li faxovou fólii, většinou nemusíte tento parametr vůbec řešit - výrobci obvykle doporučují konkrétní typy folií, které můžete pro svůj přístroj použít.

 

 

Hledání levnější alternativy značkové folie

 

Protože výrobci vyrábějí fólie ke specifickému přístroji, většinou si s výběrem nemusíte lámat hlavu. Ke každému faxu existují doporučené fólie, které jsou 100% kompatibilní. Hledáte-li např. levnější, neznačkovou variantu ke svému přístroji, je dobré zkontrolovat následující parametry:

 

  • rozměry potiskovaného materiálu a jeho typ,
  • orientace návinu a rozměry rolky,
  • typ tiskárny/faxu.

 

Jistotou je vybírat pásky podle značky svého přístroje. Tím rozhodně nic nezkazíte.

 

 

 

Rádce zpracoval obchod Tonerpartner.cz.